Jak wiecie po nie wydaniu nam zgody na wjazd do Tajlandii, naszego wyprawowego auta, Toyoty Hilux 4×4 (nie wpuszczają na teren tego państwa aut przystosowanych do spania wewnątrz, nasze auto uznano w Ministerstwie Transportu TajlandiI jako auto kempingowe), po dotarciu do głównego portu Mianma w Rangun, wysłaliśmy naszą Toyotę drogą morską do kraju. Tak więc dalszą trasę z planowanego przejazdu do Australii zmuszeni jesteśmy pokonać tzw. „czym się da”. Z podanych powyżej powodów już 20 października rozpoczynamy kontynuację dalszej naszej podróży wokół świata przez półwysep indochiński właśnie w taki sposób (busem, autobusem, samolotem, łodzią, koleją):

Plan wyprawy: Wietnam, Kambodża, Tajlandia, Laos, Tajlandia, Malezja, Singapur ( 20.10 do 15.12.2018r)

wietnam-kambodza

20-21.10.2018 sobota / niedziela – Dzień 1-2

Przelot z Warszawy do Hanoi.

20.10.2018 Warszawa 12:45 – Moskwa 15:40, 20.10.2018 Moskwa 19:10 – Hanoi 08:25 (przylot do Hanoi w dniu 21.10.2018). Przelot Warszawa – Hanoi

Po przylocie przejazd do dzielnicy Old Quarter w okolicy Jeziora Hoan Kiem, zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem spacer po dzielnicy pełnej sklepów, restauracji, pierwsze zetknięcie się z kulturą wietnamską.

 • Kurs wymiany donga wietnamskiego

 • 1 USD – 23 114,70 VND

 • 1 EUR – 26 876,93 VND

 • 1 PLN – 6 211,24 VND

22.10.2018 poniedziałek Dzień 3

Przejazd nad Zatokę Halong, rejs statkiem pośród skalistych wysp.

Wyjazd w kierunku Zatoki Halong. Po dopełnieniu wszelkich formalności i zaokrętowaniu się na pokład, rejs wśród setek wysp Zatoki. Miejsce to słynie z fantastycznych krajobrazów: niezliczona ilość wysp wapiennych porośniętych dżunglą wynurza się z tafli wody, a ich pionowe ściany osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów. W ciągu tego dnia odwiedzimy malowniczą jaskinię na jednej z wysp. Będzie możliwość popływania kajakiem wśród wapiennych klifów. Nocleg w kajucie statku

23.10.2018 wtorek – dzień 4

Dalszy ciąg rejsu po Zatoce Halong i powrót do Hanoi.

Rano krótki rejs po Zatoce Halong i powrót do portu, skąd wrócimy busem do Hanoi.

24.10.2018 środa – dzień 5

Zwiedzamy Hanoi, a pod wieczór przejazd autobusem sypialnym do Hue.

Całodniowe zwiedzanie stolicy Wietnamu, Hanoi. Wieczorem wyjedziemy nocnym autobusem sypialnym w kierunku Hue. Nocleg w autobusie sypialnym.

25.10.2018 czwartek – dzień 6

Cytadela w Hue i podróż do Hoi An.

Nad ranem pokonamy słynna strefę demilitaryzacyjną, czyli dawną granicę pomiędzy Wietnamem Północnym i Południowym, po czym dotrzemy rankiem do Hue, gdie odwiedzimy lokalną atrakcję, cytadelę, największą tego rodzaju budowlę obronną w Wietnamie. Wczesnym popołudniem opuścimy Hue, by dotrzeć na nocleg do Hoi An i odpocząć po trudach podróży. Nocleg w hotelu.

26.10.2018 piątek – dzień 7

Wizyta w zabytkowej części Hoi An i wycieczka rowerowa na plażę.

Tego dnia zwiedzimy starą część miasta m.in. kryty most japoński, ewenement architektoniczny na skalę światową (Japanese Covered Bridge), zbudowany przez przybyszy z Japonii. Jest to symbol miasta, a jednocześnie jedyny na świecie kryty most ze świątynią buddyjską w środku. Mamy zamiar odwiedzić również świątynie chińskie, muzeum ceramiki oraz tradycyjny dom kupiecki Tan Ky (Old House of Tan Ky). Następnie wypożyczymy rowery, aby odbyć wycieczkę po okolicy, dotzremy na pobliską plażę nad Morzem Południowochińskim, która uważana jest za najpiękniejszą w Środkowym Wietnamie, ale również jedną z najpiękniejszych w kraju. Nocleg w hotelu.

27.10.2018 sobota – dzień 8

Kompleks My Son, powrót łodzią do Hoi An i nocny przejazd do Nha Trang.

Tego dnia rano pojedziemy na krótką wycieczkę do My Son, tajemniczego kompleksu świątyń hinduistycznych, położonych w cichej dolinie u stóp gór porośniętych dżunglą. Zaledwie 37 km od miasta jest położone najbardziej tajemnicze miejsce w Wietnamie. Znajdują się tutaj niezwykłe ruiny, które stanowią pozostałość po hinduistycznym sanktuarium My Son. Wrócimy do miasta i płynąc statkiem wzdłuż rzeki, odwiedzając po drodze wioskę lokalnych rzemieślników. Później powrót i wieczorem wyjazd nocnym autobusem w kierunku Nha Trang. Nocleg w autobusie sypialnym.

28.10.2018 niedziela – dzień 9

Przejazd do Dalat w górach. Ogrody botaniczne.

Rano dotrzemy do nadmorskiej miejscowości Nha Trang i dalej w udamy się w kierunku górskiego kurortu Da Lat, który ponoć można nazwać najprzyjemniejszym miastem w Wietnamie – zobaczymy?… również chodzi o pogodę. Ta położona na północ od Sajgonu, wietnamska stolica zakochanych (oraz „miasto kwiatów”, jak nazywają ją inni) charakteryzuje się umiarkowanymi temperaturami przez wszystkie miesiące w roku. Punktem obowiązkowym podczas zwiedzania Da Lat jest kompleks Crazy House, uznany za jeden z dziesięciu najbardziej zwariowanych hoteli świata. To podobno wietnamska odpowiedź na dzieła Gaudiego. Budowla jest połączeniem drzewa i pałacu. We wnętrzach nie ma ani jednej prostej ściany, za to jest tu mnóstwo krętych schodów, mostków i tuneli. Od samego spaceru po nich może zakręcić się w głowie. Nocleg w hotelu. Po zakwaterowaniu w hotelu popołudniowy spacer do ogrodów botanicznych wzdłuż malowniczego jeziora Xuan Huong.

29.10.2018 poniedziałek – dzień 10

Zwiedzanie okolic Dalat na motocyklu.

Górskie wzgórza w okolicy Dalat to wietnamskie centrum upraw owoców, warzyw i kwiatów. Spróbujemy odbyć całodniową wycieczkę po okolicy na wynajętym motocyklu. Odwiedzimy wiele ciekawych miejsc. Świątynię Smoka z wielkimi rzeźbami bóstw; farmę kwiatów, które uprawia się głównie na eksport. Pojedziemy też w miejsce gdzie obok siebie znajdują się: malowniczy wodospad, świątynia bóstwa o wielu dłoniach oraz centrum tkactwa. Zajrzymy też na farmę jedwabników. Następnie podpatrzymy jak się wyrabia tradycyjne miotły oraz wytwarza się lokalne wino z pomocą… świń. Powrót do Da Lat i nocleg w hotelu.

30.10.2018 wtorek – dzień 11

Podróż do Mui Ne, odpoczynek nad morzem.

Rano przejazd do nadmorskiego kurortu Mui Ne – pełny relaks i odpoczynek. Nocleg w hotelu.

31.10.2018 środa – dzień 12

Bajeczny potok, wioska rybacka i relaks na plaży.

Rano po śniadaniu wycieczka rowerowa po okolicy, słynącej z niesamowitych widoków. Następnie odwiedzimy tradycyjną rybacką wioskę z niezliczoną ilością różnokolorowych kutrów. Na koniec pojedziemy na skraj kurortu, gdzie rozciągają się potężne wydmy piaszczyste, a krajobraz przypomina prawdziwą pustynię. Wokół kurortu roztacza się niezwykle malowniczy pustynny krajobraz. Znajdują się 3 km na północ od Mui Ne i charakteryzują się czerwonawo-brązowym piaskiem uformowanym w łagodne zbocza przypominające swoim kształtem i fakturą miniaturkę pustyń Bliskiego Wschodu. Powrót do hotelu, dalszą część dnia przeznaczamy na odpoczynek. Nocleg w hotelu.

01.11.2018 czwartek – dzień 13

Plażowanie a po południu przejazd do Ho Chi Minh City.

Dopiero po południu wyjazd autobusem do największej metropolii Wietnamu – Ho Chi Minh City. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu.

02.11.2018 piątek – dzień 14

Zwiedzanie największych atrakcji turystycznych w Ho Chi Minh City.

Tego dnia zwiedzamy największe atrakcje miasta, które kiedyś nosiło nazwę Sajgon. Odwiedzimy lokalny, kolorowy targ. Zobaczymy świątynie trzech mniejszościowych religii w Wietnamie: katedrę chrześcijańska, świątynię hinduistyczną oraz centralny meczet. Zwiedzimy również dwa, bardzo ważne dla historii kraju, miejsca: Pałac Reunifikacji oraz Muzeum Wojny, ukazujące historię konfliktu wietnamsko – amerykańskiego. Nocleg w hotelu.

03.11.2018 – sobota – dzień 15

Delta Mekongu: gaje palmowe, łodzie, kanały, lokalne wioski.

Dwa kolejne dni spędzimy wśród miast, wiosek oraz kanałów w jednej z największych delt na świecie, Delcie Mekongu. Będziemy mieli okazje pływać statkami, łodziami silnikowymi oraz wiosłowymi po licznych kanałach wśród upraw ryżu, gajów palmowych i lokalnych wiosek. Przemieścimy się też do My Tho i popłyniemy łodzią, aby przyjrzeć się z bliska domom na palach oraz plantacjom owoców nad brzegiem rzeki. Odwiedzimy wioskę rybacką i farmę rybną

04.11.2018 niedziela – dzień 16

Pływający targ i rezerwat ptaków Tra Su

Rano wynajmiemy łódź i popłyniemy po rzece Bassac (jednej z odnóg Mekongu) i udamy się na pływający targ w Cai Rang. Sprzedaje się tu wszelkiego rodzaju warzywa i owoce w ilościach hurtowych w tym jedne z najlepszych ananasów w całej Azji. Następnie zajrzymy do lokalnej, przydomowej fabryki, gdzie wyrabia się ręcznie makaron z ryżu, gdzie na jej tyłach znajduje się duża plantacja owoców tropikalnych w tym także owoców smoczych. Na koniec dnia pojedziemy do rezerwatu ptaków Tra Su. Pływając łodzią po zarośniętych kanałach wśród lilii i rzęs wodnych, obserwować będziemy różne gatunki ptactwa wodnego. Pod wieczór przejazd do Chau Doc na nocleg w hotelu.

05.11.2018 poniedziałek – dzień 17

Wioska etniczna, rejs łodzią do Phnom Penh i spacer promenadą

Rano odwiedzimy wioskę lokalnej mniejszości etnicznej trudniącej się rzemiosłem. Następnie szybką łodzią popłyniemy w górę Mekongu. Po przekroczeniu granicy rzecznej dopłyniemy do stolicy Kambodży – Phnom Penh. Wieczorem udamy się do Wat Phnom, jednej z najstarszych świątyń w mieście położonej na niewielkim wzgórzu. Nocleg w hotelu.

 • Kurs wymiany riela kambodżańskiego

 • 1 USD – 4 079,43 KHR

 • 1 EUR – 4 743,41 KHR

 • 1 PLN – 1 096,20 KHR

06.11.2018 wtorek – dzień 18

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Phnom Penh i okolicy.

Tego dnia zapoznamy się z tragicznymi dziejami tego niewielkiego państwa przemieszczając się po okolicy lokalnymi motorikszami. Nasie zwiedzimy okolice Pałacu Królewskiego z licznymi świątyniami, z których najbardziej okazałą jest słynna Srebrna Pagoda. Zajrzymy też na lokalne targowisko. W dalszej kolejności odwiedzimy muzeum Tuol Sleng, gdzie Czerwoni Khmerzy więzili i torturowali lokalną ludność. Tego dnia pojedziemy też poza miasto na Pola Śmierci, miejsce, w którym dokonywano masowych egzekucji na więźniach. Wieczorem powrót do centrum Phnom Penh i nocleg w hotelu.

07.11.2018 środa – dzień 19

Przejazd do Siem Reap, pływające wioski na jeziorze Tonle Sap.

Rano przejedziemy autobusem do Siem Reap, bazy wypadowej do kompleksu świątyń Angkoru. Później udamy się na wycieczkę łodzią motorową do pływających wiosek na Jeziorze Tonle Sap. Jest to największy naturalny zbiornik wodny w Azji Pd-Wsch. Nocleg w hotelu.

08.11.2018 czwartek – dzień 20

Zwiedzanie najważniejszych świątyń w kompleksie Angkor.

Tego dnia odwiedzimy Angkor, jeden z największych i najbardziej znanych kompleksów świątynnych na świecie. Jest to pozostałość ogromnego państwa-miasta, będącego niegdyś stolicą królestwa Khmerów. Nocleg w hotelu w Siem Reap.

09.11.2018 piątek – dzień 21

Banteay Srei, perła architektury oraz kąpiel w wodospadzie Kbal Spean.

Dziś udamy się do nieco bardziej oddalonych świątyń khmerskich. Chcemy zobaczyć odległą świątynię Kbal Spean, do której dostaniemy się krętą ścieżką przez dżunglę. Jest to miejsce kultu boga Sziwa. Drugim ciekawym miejscem w dniu dzisiejszym będzie Banteay Srei: świątynia hinduistyczna, którą śmiało nazwać można perłą architektoniczną Angkoru. Nocleg zaplanowalismy w sypialnym autobusie.

10-11.11.2018 sobota/niedziela – dzień 22-23

Wypoczynek nad morzem w Sihanoukville.

Rano dotrzemy na wybrzeże Zatoki Tajskiej do słynnej miejscowości wypoczynkowej Sihanoukville. Można się tu w pełni zrelaksować na piaszczystych plażach. Do dyspozycji turystów pozostaje wiele wygodnych hoteli i bungalowów przy samej plaży oraz wiele restauracji i barów. Spędzimy tu dwa pełne dni i dwie noce. Wybierzemy się na rejs łodzią po okolicznych wyspach z rafami koralowymi. Zatrzymamy się na 3 wyspach: Koh Chanloh, Bamboo Island oraz na Koh Tres. Będzie można popływać z maską i fajką (snorkeling) i zobaczyć kolorową rafę koralową z bogactwem flory i fauny. Noclegi w hotelu.

12.11.2018 poniedziałek – dzień 24

Przejazd z Sihanoukville do Bangkoku.

Całodzienny przejazd z Sihanoukville przez Koh Kong i Trat do Bangkoku. Wieczorem dotrzemy do stolicy Tajlandii. Po zakwaterowaniu w hotelu i odpoczynku, spacer po dzielnicy Khao San, najsłynniejszej dzielnicy globtroterów w całej Azji.

 • Kurs wymiany tajskiego bhata

 • 1 USD – 33,48 THB

 • 1 EUR – 38,93 THB

 • 1 PLN – 9,00 THB 10THB – 1,09zł

13.11.2018 wtorek – dzień 25

Zwiedzanie najważniejszych atrakcji Bangkoku.

Tego dnia poznamy uroku i zabytki Bangkoku, który feruje też liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Liczne , muzea , teatry, wystawy. Także dobrze zaopatrzone sklepy, centra handlowe, bazary ale też i małe zakłady rzemieślnicze z wieloma wyrobami sprawiają, że warto też tutaj zrobić zakupy. Jest miastem słynnym zwłaszcza z rozlicznych świątyni. Znajduje się tu ich około 400 ! Najstarszą z nich jest Wat Po powstała w okresie Ajutthaji. Najsłynniejszą jest natomiast Wat Phra Kaew, czyli Świątynia Szmaragdowego Buddy. Największą w Tajlandii – Wat Suthat otoczona przez 28 pagód chińskich symbolizujących 28 postaci Buddy oraz świątynię Wat Phra Jetubon z posągiem leżącego Buddy. Wieczorem wizyta w Chinatown i możliwość degustacji dań kuchni chińskiej i owoców morza. Powrót do hotelu, nocleg.

14.11.2018 środa – dzień 26

Most na rzece Kwai i kąpiel w turkusowych Wodospadach Erewan.

Wcześnie rano wyjedziemy na całodniową wycieczkę do Kanchanaburi – 150km na zach. od Bangkoku. Jest to historyczne miejsce, gdzie znajduje się słynny most na rzece Kwai oraz cmentarz jeńców wojennych, którzy budowali tzw Kolej Śmierci z Tajlandii do Birmy. Odwiedzimy także Park Narodowy Erewan. Znajduje się tam malowniczy, kaskadowy system wodospadów i turkusowych oczek wodnych. Późnym wieczorem powrót do Bangkoku. Nocleg w hotelu.

15.11.2018 czwartek – dzień 27

Złote wzgórze z panoramą Bangkoku i świątynia Złotego Buddy.

Tego dnia rano odwiedzimy jeszcze Pomnik Demokracji i Złote Wzgórze z szeroką panoramą miasta. Zobaczymy także Wat Traimit, świątynie z posągiem Buddy ze szczerego złota. Tego dnia wynajmujemy również auto na następne dni – www.rentalcars.com

laos-tajlandia

16.11.2018 piątek – dzień 28

Bangkok > Sukhothai Historical Park, Tambon Mueang Kao, Amphoe Mueang Sukhothai, Chang Wat Sukhothai – 430km

W Sukhothai znajdowała się niegdyś stolica starożytnego królestwa. Dziś jest to park historyczny wpisany na listę UNESCO. Jedna z najbardziej imponujących figur znajduje się na terenie świątyni Wat Si Chum. Statua mierzy aż 11 m wysokości. Do naszych czasów pozostało tam całkiem dużo ruin najróżniejszych świątyń i posągów Buddy – wszystko to zajmuje powierzchnię wynoszącą około 70 km²! Rozległy teren Sukhothai objedziemy i zwiedzimy rowerem.

17.11.2018 sobota – dzień 29

Sukhothai > Chiang Mai – 310km

15 km od miasta Chiang Mai zwiedzimy Wat Phrathat Doi Suthep, buddyjską świątynię znajdującą się na wzniesieniu Doi Suthep (1676 m n.p.m.). Odwiedzimy też Elephant Nature Park, który powstał w latach 90. jako ośrodek ratowania słoni. Znajduje się ok. 60 km od Chiang Mai. Azyl znalazły tu nie tylko słonie z całego kraju. Nocleg w hotelu.

18.11.2018 niedziela – dzień 30

Chiang Mai > Wat Rong Khun (The White Temple), Chang Wat Chiang Rai 57000 > Chiang Saen – 330km

Zatrzymamy się przy Wat Rong Khun zwanej Białą Świątynią ze względu na kolor materiałów, z jakich została zbudowana. Znajduje się niedaleko granicy z Birmą i Laosem. Po przyjeździe do Złotego Trójkąta odwiedzimy Muzeum Opium, z którego słynie ten rejon. Złoty Trójkąt − popularne określenie jednego z głównych obszarów produkcji opium na terenie Azji, obejmujące swoim zasięgiem powierzchnię 350 tysięcy kilometrów kwadratowych na górzystych terenach Mjanma (Birma), Tajlandii, Laosu i Wietnamu. W niektórych publikacjach włączona jest również część chińskiej prowincji Junnan. Zdajemy nasze wypożyczone auto. Nocleg w hotelu.

19.11.2018 poniedziałek – dzień 31

Chiang Saen > Chiang Khong – 60km i dalej łodzią do Pak Beng.

Przekroczenie granicy z Laosem. Formalności wizowo – paszportowe, a następnie transfer do portu, gdzie wsiądziemy na tradycyjną drewnianą łódź, którą będziemy przemierzać Mekong, aż do miejscowości Pak Beng. Mekong, to najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim, która przepływa przez Chiny, Laos, Kambodżę oraz Wietnam i częściowo wyznacza granicę Laosu z Tajlandią i Birmą. W miarę możliwości zatrzymamy się również w tradycyjnych laotańskich wioskach, gdzie zobaczymy jak żyją ich mieszkańcy. Nocleg w hotelu w Pak Beng. (Trasa łodzią ok. 100 km).

 • Kurs wymiany kipa laotańskiego

 • 1 USD – 8 498,42 LAK

 • 1 EUR – 9 881,65 LAK

 • 1 PLN – 2 283,64 LAK

20.11.2018 wtorek – dzień 32

Pak Beng > Luang Prabang – (Trasa łodzią ok. 100 km).

Powrót na łódź i dalszy spływ, aż do miejscowości Luang Prabang, będącej niegdyś stolicą Królestwa Laosu, wpisanej na listę UNESCO. Po przybyciu do Luang Prabang udamy się na spacer do górskiej osady Hmong – tradycyjnej wioski założonej w XVIII w. przez imigrantów z Chin, w której do chwili obecnej zachowało się wiele tradycji kultywowanych przez jej pierwszych mieszkańców. Następnie odwiedzimy jaskinię Pak Ou, w której znajdują się setki posążków Buddy oraz Ban Sang Hai – wioskę, w której od stuleci produkuje się Lao-Lao, laotańską wódkę ryżową. W trakcie rejsu lunch, nocleg w hotelu w Luang Prabang. (Trasa łodzią ok. 100 km).

21.11.2018 środa – dzień 33

Dzień zapasowy (wszystko zależny od sytuacji i warunków) na ewentualną podróż na północ do Muang Ngoy Neau (można rozwinąć podróż w bok) dopłynąć łodzią do ciekawych jaskiń Pak Ou, zwanych „jaskiniami tysiąca buddów”. Po drodze opcjonalnie wizyta w jednej z wiosek pełnej lokalnych mieszkańców, trudniących się pędzeniem tradycyjnej wódki laotańskiej- laolao. Po zwiedzaniu Pak Ou dalsza podróż busem do wioski Nong Khiaw zwanej Loatańskimi Pieninami. Tam przesiadka do łodzi i rejs w kierunku Muang Ngoy Neau. Spływ łodzią do Pak Nga Dam (jeśli będzie możliwy). Ponoć jest to najpiękniejsza trasa wodna w Laosie.

22.11.2018 czwartek – dzień 34

Zwiedzanie Luang Prabang i okolicy.

Znajduje się tu wiele ciekawych świątyń, wspaniałych obiektów laotańskiej architektury sakralnej, uznawanych za jedne z najpiękniejszych obiektów buddyjskich w Azji Południowo – Wschodniej. Zobaczymy min.: Muzeum Narodowe (były Pałac Królewski), bogato zdobioną świątynię Wat Mai, wzgórze Phousi, z którego rozciąga się panoramiczny widok na: pobliską okolicę, świątynię Vixun, Sene oraz Xiengthong, która jest jedną z najważniejszych buddyjskich świątyń na terenie Laosu. Następnie odwiedzimy Phanon – słynną „wioskę tkaczy”oraz udamy się nad wodospady Kuang Si na południe od Luang Prabang. Nocleg w Luang Prabang.

23.11.2018 piątek – dzień 35

Będziemy chcieli przemieścić się do Phonsavan oraz odbyć wycieczka na tzw. Równinę Słoni.

Dziesiątki prehistorycznych kamiennych słoni o różnej wysokości i średnicy tworzy wręcz kosmiczny krajobraz. Nikt nie zna prawdziwej historii słoni. Archeologiczne znaleziska sugerują, że słonie wykorzystywane były jako urny grzebalne przez ludzi z epoki żelaza ponad 2000 lat temu. Równina Słoni ma zostać wpisana na listę UNESCO. Nocleg w hotelu w okolicy Phonsavan. (Trasa ok. 270 km).

Możliwe również:

Z Lounghprabang do Wientian – stolicy Laosu – pojedziemy autobusem. Bilet kosztuje 95000 LAK (ok. 45 PLN).

24.11.2018 sobota – dzień 36

Transfer na lotnisko i przelot do stolicy Laosu – Vientiane.

Zwiedzanie miasta: zobaczymy SiSaket – będącą najstarszą świątynią stolicy, pomnik wojenny Patuxai symbolizujący walkę Laotańczyków przeciwko francuskiemu panowaniu i często nazywanym Laotańskim Łukiem Triumfalnym. Następnie przejedziemy na Główny Targ w Vientiane, gdzie będzie możliwość zakupu lokalnych pamiątek. Zwiedzanie zakończymy w złotej świątyni PhaThat Luang, która jest uznana za symbol narodowy Laosu. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu w Vientiane.

25.11.2018 niedziela – dzień 37

Paxse > Don Khon – łodzią.

Transfer na lotnisko i przelot do Pakse. Po wylądowaniu wycieczka busikiem po okolicach tajemniczego, zarośniętego dżunglą płaskowyżu Bolawen słynnego z plantacji kawy. Odwiedzimy wodospady w dżungli (Tat Fan lub Tat E Tu), plantacje kawy, lokalne wioski. Nocleg i kolacja w Paksong. Następnie przejazd w kierunku Champassak, w okolicy którego znajduje się największa atrakcja południowego Laosu -ruiny khmerskiego kompleksu świątyń Wat Phu. Kompleks został wybudowany w XI w., lecz do dnia dzisiejszego można oglądać jedynie jego ruiny, ponieważ większość budynków nie przetrwało próby czasu. Po zwiedzaniu przejazd do Si Phan Don- krainy czterech tysięcy wysp, obejmujących fragment rzeki Mekong. Dla relaksu i ochłody odwiedzimy wodospad Khon Phapheng, gdzie Mekong rozlewa się tworząc niezliczoną ilość wysp zwaną „4000 wysp”. Jest to największa, naturalna atrakcja południowego Laosu. Nocleg w hotelu na jednej z wysp Don Khon, gdzie zjemy kolację patrząc na rozlewiska Mekongu.

26.11.2018 poniedziałek – dzień 38

Si Phan Don- krainy czterech tysięcy wysp.

Śniadanie, a następnie zwiedzanie okolicznych wysp, z których tylko część jest zamieszkana. Występujące tutaj połączenie kolonialnej zabudowy (budynki i mosty), osad rybackich, pól ryżowych oraz dżungli stwarza niesamowite wrażenia i w pełni okazuje klimat tego miejsca. Będziemy chcieli dotrzeć również do wodospadu Lhi Phi i świątyni Wat Khone Tai. Ewentualnie tuk-tukami zwiedzimy dalsze rejony wysp ( wioski Ban Hang Khon, wodospad Ogon Pa Soi czy wyspy Don Det).Tego dnia również popłyniemy łódką w poszukiwaniu jedynych na świecie słodkowodnych delfinów, zwanych delfinami z Irawadi. Zobaczymy również słynny wodospad Li Phi, tworzący naturalną granice między Laosem i Kambodżą. Następnie udamy się w okolice jednego z największych wodospadów Azji Południowo-Wschodniej – Khone Phapheng. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu w okolicy Si Phan Don (Trasa ok. 30 km).

27.11.2018 wtorek – dzień 39

Powrót do Paxsie, przekroczenie granicy Laos-Tajlandia i przejazd w kierunku Bangkoku.

28.11.2018 środa – dzień 40

Pakse > Bangkok – 750km

29.11.2018 czwartek – dzień 41

Bangkok dalsze zwiedzania miasta.

Dom Jima Thomsona, Pałac Królewski i Wat Phra Kaew, „Nowa” Dzielnica Królewska Dusit, Rejs po rzece Menam z przystankiem pod Wat Arun, Złota Góra, Wat Saket i okolice Bandung, Dzielnica Silom i Lumpini Park, Chinatown i Little India

30.11.2018 piątek – dzień 42

Bangkok > Phetchaburi > Prachuap Khiri Khan – 285km

Wynajmujemy auto i jedziemy na południe Tajlandii

tajlandia-malezja

01.12.2018 sobota – dzień 43

Prachuap Khiri Khan > Phuket – 550km

02.12.2018 niedziela – dzień 44

Phuket > rejs na wyspę Ton Sai i archipelag Ko Phi Phi Don.

Jedne z najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp Tajlandii. Ko Phi Phi to niewielki archipelag. Najlepiej rozwiniętej infrastruktury można spodziewać się na wyspie Ko Phi Phi Don. Ko Phi Phi Leh jest idealna na jednodniowy wypad. Kręcono tu słynny film „Niebiańska plaża” z Leonardo DiCaprio. Pozostałe wysepki są niezamieszkane.

03.12.2018 poniedziałek – dzień 45

Phuket pobyt i plażowanie.

Phuket to największa wyspa Tajlandii. Ze stałym lądem łączy ją most rozpięty nad wąską cieśniną Chong Pak Phra.

04.12.2018 wtorek – dzień 46

Phuket > Hat Yai (zdanie auta w porcie lotniczym) – 430km

05.12.2018 środa – dzień 47

Przejazd z Hat Yai na granicę z Malezją , odprawa i przejazd do Alor Selar – 100km

Na lotnisku w Alor Selar odbieramy wynajęte auto. Nocleg w hotelu.

 • Kurs wymiany ringgita_malezyjskiego

 • 1 USD – 4,07 MYR

 • 1 EUR – 4,73 MYR

 • 1 PLN – 1,09 MYR

06.12.2018 czwartek – dzień 48

Alor Selar > Pinang > Cameron Highlands – 270km

Penang, to jedno z największych miast Malezyjskich, położone na wyspie. W związku z osiedleniem się licznej mniejszości chińskiej w Penang, zarówno architektura jak i kuchnia są przepełnione chińskim klimatem, Znajduje się tu piękna starówka (Georgetown) i stary, drewniany port (Jetty), wpisany na listę zabytków UNESCO.

Natomiast Cameron Highlands, to przepiękne miejsce na północy kraju, 5 godzin jazdy od Kuala Lumpur. Soczystozielone pola herbaciane, plantacje truskawek, warzyw i farmy króliczków. Miejsce to zostało założone przez Brytyjczyków, co do teraz jest bardzo widoczne w budownictwie oraz kuchni – kluski i curry przeplata się tu z herbatką i świeżymi ciasteczkami o piatej po południu. Jest to też jedno z niewielu miejsc w Malezji, gdzie trzeba wieczorami założyć sweter i długie spodnie – Cameron położone jest dość wysoko nad poziomem morza.

07.12.2018 piątek – dzień 49

Cameron Highlands > Kuala Lumpur -210km

08.12.2018 sobota – dzień 50

Kuala Lumpur – zwiedzanie stolica Malezji.

Obowiązkowo – wieże Petronas, świątyna Thean Hou, dzielnica Little India (Brickfields), meczet narodowy, Batu Caves i muzeum narodowe,

09.12.2018 niedziela – dzień 51

Kuala Lumpur dalsze zwiedzanie.

10.12.2018 poniedziałek – dzień 52

Kuala Lumpur > Melakka > Johor Bahru (zdanie auta na lotnisku) – przejazd do Singapuru – 370km

Po drodze w Melakka odwiedzimy ośrodek kultury „baba nyonya”, czyli grupy Chińczyków którzy wżenili się w rodziny muzułmańskie i stworzyli unikaną kulturę, widoczną właściwie tylko w Melakka. Był to główny ośrodek w którym osiedlili się za czasów kolonialnych Portugalczycy. Do całej tej chińskiej otoczki dochodzą więc bielone domki i białe kościoły w portugalskim stylu – świetna mieszanka!

11.12.2018 wtorek – dzień 53

Singapur zwiedzanie.

12.12.2018 środa – dzień 54

Singapur zwiedzanie.

13.12.2018 czwartek – dzień 55

Singapur > Bangkok – przelot

Zestawienie podróży Wylot – czw., 13 lis 2018

12:20 – SIN Singapur Changi > 13:50 – DMK Don Muang Bangkok

Koszt – Cena Twojego biletu 498,00 zł

14.12.2018 piątek – dzień 56

Bangkok zakupy – relaksowy dzień, przygotowanie do powrotu do Polski.

15.12.2018 sobota – dzień 57

Bangkok > Moskwa > Warszawa

15.12.2018 Bangkok 12:35 – Moskwa 18:40

15.12.2018 Moskwa 21:25 – Warszawa 22:00

Wylot z Bangkoku ma miejsce w głównego lotniska Suvarnabhumi.

16.12.2018 niedziela – dzień 58

Warszawa > Międzyrzecze Górne „Chałupa na Górce”.