46-Zakończenie Sezonu „Krośnieńskie KliMatY 2024”
XLVI zlot pt. Zakończenie Sezonu Motocyklowych Podróżników „Krośnieńskie KliMatY 2024” (4÷6.10.2024r.)
W ostatni weekend spotkaliśmy się z krośnieńską grupą wspomagającą tworzenie kolejnego naszego spotkania. Wspólnie z Edytką, Kingą, Marcinem i Piotrkiem wyruszyliśmy z bazy zlotu, Dworu Ostoja na trasę przygotowywanej zlotowej wycieczki, aby dopracować szczegóły i jej trasę. Możemy więc dzisiaj przedstawić pokrótce ustalenia, które udało nam się w tym czasie dokonać. Z Dworu Ostoja przejedziemy przez malownicze uzdrowisko Iwonicz Zdrój, gdzie z motocykli będziemy podziwiać drewnianą jego zabudowę. Następnie poprzez Duklę przejedziemy do Bóbrki, pod Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza https://bobrka.pl/o-muzeum/ . Tu musimy wtrącić nieco do historii i przypomnieć, że podczas XV edycji naszych spotkań, jesienią 2008roku, mieliśmy już przyjemność zwiedzać ten naftowy skansen, jednak po analizie personalnych zmian postępujących na przestrzeni ostatnich 16lat doszliśmy do wniosku, że tylko kilu uczestników w tamtym czasie mogło odwiedzić to miejsce wspólnie z nami… ponadto po modernizacji muzeum prezentowane są obecnie nowoczesne multimedialne ekspozycje i hologramy, dzięki którym możemy przenieść się do czasów z początku działania kopalni. Dla informacji,10 grudnia 2018 r. „Bóbrka – najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej” otrzymała tytuł Pomnika Historii i stara się o wpisanie na listę UNESCO.
Po zwiedzeniu kopalni przemieścimy się na Krośnieński Rynek gdzie na na jego płycie pozostawimy motocykle i podzieleni na dwie grupy poznajemy prawdziwe Krośnieńskie KliMatY… Pierwsza grupa zwiedza Centrum Dziedzictwa Szkła, druga penetruje zakamarki miasta… po 45min. zmiana… krośnieńskie szkło znane jest w Polsce i na świecie od dziesięcioleci, tu też odbędziemy wyjątkową podróż szklanym szlakiem, uczestnicząc w pokazie ręcznego jego formowania, jak również poznamy różnorodne metody jego zdobienia… w klimacie Krośnieńskiego Rynku czeka nas jeszcze kilka innych niespodzianek…
Po tak intensywnym zwiedzaniu przeniesiemy się kawałeczek dalej do Restauracji Twist, gdzie przygotowano dla nas smaczny, dwudaniowy obiad…
Po obiedzie pozostała nam do zwiedzenia jeszcze jedna niezwykła atrakcja, którą będzie skansen „Karpacka Troja” w Trzcinicy https://podkarpackie.eu/turystyka/karpacka-troja/ . Na jego terenie znajdują się najstarsze z dotąd znanych osad obronnych w Polsce, datowanych na początki epoki brązu, czyli sprzed ponad 4 tysięcy lat… Biskupin jest młodszy o 1400 lat… prawda, że imponująco…? Nazwa jest nawiązaniem do historii osady, która niczym starożytna Troja, upadała, a potem się odradzała. W Karpackiej Troi można zapoznać się z rekonstrukcją osady kultury Otomani-Füzesabony, która zamieszkiwała te tereny w epoce brązu, jeszcze zanim ziemie dzisiejszej Polski zasiedlili Słowianie. Kultura Otomani-Fuzesabony należała do najbardziej rozwiniętego kręgu cywilizacyjnego w ówczesnej Europie. Mieli oni kontakty ze starożytną Troją i Mykenami, handlując z nimi sprowadzanym znad Bałtyku bursztynem. Znaleziono tu m.in. nowinki znad Morza Śródziemnego. Osadę zniszczył wielki pożar w 1350 r p.n.e. Dopiero kilkaset lat później, tj. w VIII w. n.e. teren Karpackiej Troi zasiedlili Słowianie. Rekonstrukcja ich osady znajduje się także w parku archeologicznym. Ich gród miał niemal 3 hektary powierzchni i otoczony był wysokimi wałami obronnymi, które w niektórych fragmentach sięgały nawet 10 metrów wysokości. Stąd nazwa tej osady to „Wały Królewskie”. Osada upadła u schyłku panowania Mieszka II, ok. 1030 roku n.e. Teren wspaniale przygotowany jest do ekspozycji, składa się z hali wystawowej i zrekonstruowanej osady. Naturalnej wielkości postacie, idealnie odtworzone narzędzia pracy czy drewniany wóz sprawiają, że możemy się cofnąć do epoki brązu i wejść w sam środek życia mieszkańców karpackiej osady.
Szczegółowy program imprezy przekażemy nieco później. Przekażemy również propozycje piątkowej wycieczki dla tych, którzy zamierzają przyjechać na zlot już w czwartek (cena pobytu ze śniadaniem 110zł od uczestnika).
Zaproszenie:
XLVI zlot – Zakończenie Sezonu Motocyklowych Podróżników „Krośnieńskie KliMatY 2024” ( 4÷6.10.2024r )
Mamy do przekazania jakże radosną nowinę, znamy już miejsce i termin kolejnego naszego spotkania… Tym razem bazą XLVI zlotu pt. Zakończenie Sezonu Motocyklowych Podróżników „Krośnieńskie KliMatY 2024” będzie Hotel Restauracja „DWÓR OSTOIA” www.dworostoia.pl , adres: 38-480 Rymanów, ul. Zdrojowa 1, Klimkówka, a datę ustalamy na 4÷6.10.2024r. W przygotowaniu imprezy pomagać nam będzie krośnieńska grupa Kinga, Piotrek, Edyta i Marcin, a literą przewodnią imprezy będzie „M” jak MY (Motocykliści).
Szczegóły dopracowaliśmy podczas mojego ostatniego motocyklowego wyjazdu przygotowującego zlot „Nad Tanwią 2024”, kiedy w drodze powrotnej zahaczyłem o Rymanów, gdzie spotkaliśmy się organizacyjnie z krośnieńską grupą w „Dworze Ostoia” i wspólnie z właścicielką, sprecyzowaliśmy nasze zlotowe potrzeby, ustalając należności za zorganizowanie imprezy.
I tak, liczbę uczestników ograniczamy do 130 osób, a koszt uczestnictwa w spotkaniu, zmuszeni okolicznościami… należy nam podnieść do 430 zł od osoby. Jak wiecie od ponad roku kwota uczestnictwa nie była podwyższana, jednak skutki inflacji i innych takich, są odczuwalne na każdym kroku, toteż musimy również je urealnić. Domniemamy iż doskonałe warunki zakwaterowania, zrekompensują tę podwyżkę. Wstępy do zwiedzanych obiektów i obiad na trasie, jak zwykle nie są wliczone w cenę uczestnictwa.
Jest możliwy wcześniejszy przyjazd – cena pobytu ze śniadaniem będzie wynosiła 110zł od osoby – takową rezerwację należy dokonywać u organizatora zlotu, telefonicznie lub e-mailowo (Uwaga – proszę nie rezerwować tego noclegu poprzez hotelową recepcję).
Wpisowe 430zł, zawierające regionalny poczęstunek na powitanie, zakwaterowanie wraz ze śniadaniem, udział w biesiadzie i zlotową koszulkę, należy uiścić do 10 września 2024r. na konto: Ilkiewicz Wojciech, CITI BANK Handlowy w Warszawie SA nr: 77103000190109853999971446 z dopiskiem „Krośnieńskie KliMatY 2024”
Ustaliliśmy również literę biesiady przebieranej „M”… jak My…
Prosimy również jak zwykle o przesłanie e-mailem na: iwojtekbmw@gmail.com rozmiarów koszulek dotyczących danej wpłaty – z doświadczenia wiemy, że rozmiary się zmieniają i to jak zauważyliśmy tylko na (+).
Jeśli ktoś ma dodatkowe pytania, to prosimy o kontakt e-mailowy iwojtekbmw@gmail.com lub pod nr tel.kom: Wojtek: +48 602 224897 , Wiola +48 882 902100
O czym powiadamiają organizatorzy Wojtek i Wiola
Zaproszenie na Facebooku: (KLIKNIJ TUTAJ)