nad-tanwia_2024-logo

Rozpoczęcie Sezonu Podróżników Motocyklowych „Nad Tanwią 2024” (19 ÷ 21.04.2024r.)

Termin naszego spotkania, XLV motocyklowego zlotu „Nad Tanwią 2024” (19 ÷ 21.04.2024r.) zbliża się w szybkim tempie. Po naszej wyprawie do Ameryki Pd. i na Antarktydę musieliśmy się błyskawicznie przestawić na miejscowe wyzwania i mocno zaangażować w tworzenie kolejnego naszego motocyklowego spotkania… W święta pożegnaliśmy się z naszym starszym BMW R1200GS Adventure, który wiernie służył nam przez ostatnie 10lat na dystansie 116tys.km… niech podobnie przydaję się Bartkowi kolejnemu właścicielowi, koledze motocykliście, a w poświąteczny wtorek odebrałem u dealera BMW Sikora Bielsko-Biała, nowe BMW R1250GS Adventure w wersji Black Edition. Czekało na mnie już od grudnia, lecz dopiero teraz przyszedł czas aby go odebrać, oficjalnie kupiony w marcu 2024, już zarejestrowany i ubezpieczony…

Kilka dni później, w ostatni weekend Wiola pojechała do syna, a ja poświęciłem czas na osobiste dopracowanie szczegółów zlotu. Tym razem już na nowym BMW R1250GS Adventure, pomknęłam do Ulanowa, gdzie wraz z grupą kolegów ze Stalowej Woli, Andrzejem, Wiktorem i Józkiem spotkaliśmy się OSW Tanew w celach organizacyjnych.  Kolejnego dnia objechaliśmy trasę i mamy już teraz możliwość udostępnienia programu spotkania:

PROGRAM SPOTKANIA

19.04.2024 piątek

15.00 – przyjmujemy uczestników na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Tanew”, adres: 37-410 Ulanów ul. Podlądzie 1 (GPS N- 50.497, E- 22.2873). Zakwaterowani jesteśmy w dwóch hotelach oddalonych od siebie o 250m; Galicja i Tanew. Na powitanie gorąca strawa i piwo. Możliwość zakupu kolejnych dań w restauracji ulokowanej w budynku Hotelu Galicja. Czas na pogawędki o podróżach i planach na rozpoczynający się sezon. Biesiadowanie do rozsądnej pory, salę zamykamy o 24.00.!!!

20.04.2024 sobota

7.00 ÷ 8.50 – śniadanie

9.00 - wyjeżdżamy na trasę wycieczki. Pierwsze miejsce postoju to przystań rzeczna w Ulanowie przy ujściu Tanwi do Sanu (GPS N- 50.4863, E- 22.2638), gdzie przy tradycyjnej tratwie miejscowy flisak opowie nam o historii ulanowskiego spławiania drewna i innych towarów https://www.galar.org/flisactwo-dawniej-i-dzis/. Na dźwięk takich haseł jak flis, flisak, flisactwo, czy chleb flisacki część osób, w szczególności reprezentantów młodego pokolenia, zastyga w bezruchu i niewiedzy, choć powyższe terminy niegdyś słyszane były na porządku dziennym…?

9.45 – kontynuujemy przejazd do Stalowej Woli pod Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego, adres: ul. Hutnicza 17, 37-450 Stalowa Wola (GPS N- 50.5584, E- 22.0541).

10.20 – tu dzielimy się na dwie grupy i rozpoczynamy zwiedzanie muzeum oraz w sąsiednim budynku, w podziemiach Politechniki Rzeszowskiej, wystawy pojazdów zabytkowych, która jest otwarta jedynie na nasze potrzeby. Wstęp 1zł, resztę pokrywa organizator.

11.50 - przejazd do Kamionki pod „Folwark Cyziówka”, adres: 39-122 Kamionka 286 (GPS N- 50.1682, E- 21.6973).

13.00 – tu dzielimy się ponownie na dwie grupy, dla jednych to już obiad, drudzy zwiedzają Wystawę Starych Motocykli. W świat dawnych podróży wprowadzi nas zbiór przedwojennych jednośladów oraz niezwykła kolekcja polskich przedwojennych, a dziś już kultowych motocykli jak Moj, Tornedo, Sokół, Podkowa, Niemen i wiele innych, gdzie sam właściciel Jan Cyzio opowie ciekawostki o poszczególnych egzemplarzach… Wstęp bilet ulgowy 10zł, obiad 35zł

14.45 - przejazd do Kolbuszowej pod skansen – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej adres: ul. Wolska 36, 36-100 Kolbuszowa (GPS N- 50.2241, E- 21.7557). Wstęp bilet ulgowy 12zł.

15.00 - zwiedzanie skansenu, gdzie wielką atrakcją jest scenografia do serialu „1670”, który jak w krzywym zwierciadle przedstawia codzienność polskiej wsi z końca XVII wieku. Większość akcji dzieje się we wsi Adamczycha, a twórcom scenografii posłużyły tutejsze, zabytkowe zabudowania.

16.30 - powrót do bazy zlotu w Ulanowie

Trasa liczy 165 km – wstępy i obiad, nie są ujęte w cenie zlotu

nadtanwia2024-trasa

18.15 ÷ 02.00 biesiada zlotowa… Tym razem ustaliliśmy temat biesiady przebieranej na literę „T”… jak Tanew… toteż tańcować trzeba nam w takt trajkotających tworów tak, by temperament trafił w trans i tak trwał… totalny trefnisizm!

Pamiętajmy o wcześniejszym zatankowaniu motocykli !!!


21.04.2024 niedziela

8.00 ÷ 11.00 śniadanie

12.00 - około południa pożegnanie i rozjazd do domów… lub gdzie oczy poniosą…

Lista uczestników zamknięta

Tym razem spotykamy się w Ulanowie, w Kotlinie Sandomierskiej w miejscu, gdzie rzeka Tanew łączy się z Sanem, położonym w cichej i malowniczej okolicy, na północy Podkarpacia. Bazą spotkania będzie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Tanew” i Hotel „Galicja” (jeden kompleks) http://tanew.pl/o-osrodku/ .

Ulanów zawdzięcza rozkwit rozbudowanemu rzemiosłu szkutniczemu i silnemu ośrodkowi flisackiemu, który rozwinął się w XVII i XVIII w. U ujścia Tanwi do Sanu, znajdowała się przystań rzeczna zwana „palem”, do której zawijały statki żeglugi śródlądowej. W warsztatach szkutniczych budowano i naprawiono statki, w szczególności specjalizowano się w budowie galarów (nieduży, płaskodenny drewniany statek wiosłowy). W Ulanowie tradycje flisackie są nadal kultywowane, można się tu poczuć prawdziwym flisakiem, wsiadając na tradycyjny galar na przystani przy ośrodku „Błękitny San.” Miejscowi flisacy organizują spływy dla turystów przez cały letni sezon. A wyprawa galarami to nie tylko oryginalna forma wypoczynku, to również możliwość zapoznania się z historią regionu, flisackimi tradycjami i wodniacką kulturą. W 1993r. Bractwo Flisackie p.w. Św. Barbary, zorganizowało pierwszy powojenny spław tratwy z Ulanowa do Gdańska, a o Ulanowie mówi się często, że jest małym Gdańskiem, ze względu na tradycje flisackie oraz wyjątkowo duże nasycenie powietrza jodem.

Nasz XLV zlot, Otwarcie Sezonu Podróżników Motocyklowych, będzie nosił nazwę „Nad Tanwią 2024”, a zwyczajowo termin spotkania ustalamy na ostatni weekend kwietnia, 19 ÷ 21.04.2024r. Jest możliwy wcześniejszy przyjazd – cena pobytu ze śniadaniem będzie wynosiła 105zł – takową rezerwację należy dokonywać u organizatora zlotu; telefonicznie lub e-mailowo.

Podczas trasy sobotniej wycieczki zajedziemy pod flisacką przystań w Ulanowie, odwiedzimy muzeum „Centralnego Okręgu Przemysłowego” w Stalowej Woli, zawitamy do skansenu w Kolbuszowej i do „Folwarku Cyziówka”, a tam zaskoczy nas powrót do przeszłości, czyli „Wystawa Starych Motocykli”, gdzie również zjemy obiad. Możliwe jest, że znajdziemy jeszcze coś wyjątkowo ciekawego i oryginalnego… czas pokaże.

Tym razem w organizacji zlotu czynnie pomagają nam koledzy motocykliści z okolic Stalowej Woli; Wiktor, Sławek, Józek i Andrzej.

Liczbę uczestników ograniczamy do 130 osób, a koszt uczestnictwa w spotkaniu, będziemy prawdopodobnie mogli pozostawić na niezmienionym poziomie – 390 zł od osoby. Domniemamy iż doskonałe warunki zakwaterowania, dodatkowo uatrakcyjnią nasza imprezę. Wstępy do zwiedzanych obiektów i obiad na trasie, jak zwykle nie są wliczone w cenę uczestnictwa.

Ustaliliśmy również literę biesiady przebieranej „T”… jak Tanew… toteż tańcować trzeba nam w takt trajkotających tworów tak, by temperament trafił w trans i tak trwał… totalny trefnisizm!

Prosimy również jak zwykle o przesłanie e-mailem na: iwojtekbmw@gmail.com rozmiarów koszulek dotyczących danej wpłaty – z doświadczenia wiemy, że rozmiary się zmieniają i to jak zauważyliśmy tylko na (+).

Jeśli ktoś ma dodatkowe pytania, to prosimy o kontakt e-mailowy iwojtekbmw@gmail.com lub pod nr tel.kom: Wojtek: +48 602 224897 , Wiola +48 882 902100

O czym powiadamiają organizatorzy Wojtek i Wiola