Zakończenie Sezonu Podróżników Motocyklowych „W poszukiwaniu Złotego Pociągu – 2018”

Odbyło się w okolicy Wałbrzycha, w miejscowości Ludwikowice Kłodzkie w dniach 5 ÷ 7 października 2018r.

zlotypociag2-800

Mocno walczyliśmy z tematem, gdzie ulokować następną edycję naszych imprez i po wnikliwej penetracji kilkunastu obiektów jeszcze zeszłego roku i objazdówce w ostatni majowy weekend, wybór padł na Ośrodek Turystyczny „Harenda”, przepięknie położony w malowniczym terenie pośród gór. Ośrodek dysponuje bazą na 120 osób, jest po remoncie i gwarantuje za rozsądną cenę, przyzwoity standard zakwaterowania oraz warunki do zorganizowania biesiady zlotowej. O.T. Harenda. 57-450 Ludwikowice Kłodzkie Ul. Kasprowicza 34 www.harenda.biz.pl

PROGRAM SPOTKANIA:

5.10.2018 piątek

14.00 Przyjmujemy pierwszych uczestników spotkania w kompleksie wypoczynkowym „Harenda”, 57 450 Ludwikowice Kłodzkie, ul. Kasprowicza 34. Na powitanie posiłek, plus regionalne piwo „Sowie” od organizatora. Biesiadowanie połączone z przeglądem slajdów z poprzednich 34 zlotów, zakończyliśmy o rozsądnej porze, a salę zamknęliśmy o 24.00, gdyż jutro od rana realizujemy program wycieczki.

6.10.2018 sobota

9.00 Po śniadaniu, zaopatrzeni w sprzęt wydobywczy, czyli wiaderka i łopatki, wymaszerowaliśmy na trasę do pobliskiej sztolni byłego projektu nazistowskich Niemiec „Riese”, gdzie wokół niej otworzyły się możliwości dotarcia do „Złotego Pociągu”. Wielu go szukało, szum medialny był i jest do chwili obecnej… a pociągu nie odkopano… aż do dzisiaj… tego istotnego dla dziejów odkrycia dokonało małżeństwo z Zagórowa… Marta i Piotrek. Ale wokół sztolni, ukrytych było wiele innych mniejszej rangi niespodzianek, zlokalizowane i wykopane przez co sprytniejszych poszukiwaczy. Wskazówek i instrukcji udzielał Przemek, gdyż sam przygotował tę enigmę, natomiast my byliśmy zaledwie pomysłodawcami… ;-)

10.20 W blasku słońca ruszamy motocyklami na trasę w kierunku Książa, malowniczą trasą przez Walim, a następnie obok zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

11.00 Zwiedzamy z przewodnikiem Zamek Książ na trasie: „Od Piastów do Tajemnic II Wojny Światowej”, która jest rozszerzeniem naszych poprzednich penetracji rejonu, odkrywania tajemnic Gór Sowich i zawiera również wejście do podziemi wzgórza zamkowego. System „Riese”, to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim realizowany w latach 1943–1945. Miała tu być ulokowana jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Co łączy mitologicznych bohaterów i smoki z Zamkiem Książ, czy na zamkowych dziedzińcach walczyli rycerze, jak długi naszyjnik z pereł posiadała Księżna Daisy, czy w zamku ukryto Bursztynową Komnatę i dlaczego Winston Churchill przyjeżdżał z wizytami do Książa, można dowiedzieć się, podróżując z nami przez niezwykłą historię tego miejsca… jedno jest pewne… Bolko I Surowy, Książę Świdnicko-Jaworski z linii Piastów, nakazuje wybudować „Klucz do Śląska”… dzisiejszy Zamek Książ… jeden z największych zamków w Polsce… monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny… wyjątkowy w skali całej Europy.

13.15 Przejazd do centrum Wałbrzycha i o 13.30 obiad w restauracji „Klub A’propos” – Wałbrzych, ul. Wieniawskiego 82.

14.30 Przejazd do „Starej Kopalni” w Wałbrzychu.

15.00 Zwiedzanie z przewodnikiem Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, największej atrakcji turystyki przemysłowej w Polsce, mieszczącej się na terenie byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Funkcjonowała w latach 1770-1996r. i była głównym źródłem zarobku mężczyzn mieszkających w Wałbrzychu, a zwłaszcza w dzielnicy Biały Kamień. Pod polską administrację kopalnia została przyjęta 11 lipca 1945 r., działając nieprzerwanie do 20.09.1996. Dwa lata później zlikwidowano wyrobiska, pozostawiając jedynie w szybie „Sobótka” 40 metrowy odcinek rury szybowej, prowadzącej do zabytkowej „Lisiej sztolni”. Do dziś przetrwały murowane basztowe wieże wyciągowe szybów „Julius” (teraz „Julia”) i „Ida” („Sobótka”), swoim wyglądem nawiązujące do dawnych wież obronnych. Ich wystrój architektoniczny wykonano w stylu klasyczno-renesansowym. Na terenie byłej kopalni znajdują się również warsztaty mechaniczne z 1872 r., elektrownia, sortownia węgla z 1888 r., płuczka i flotacja węgla z lat 1902–1914, oraz zachowane maszyny i urządzenia wyciągowe szybu „Sobótka” z 1912 r. wraz z oprzyrządowaniem. Ten architektoniczny pomnik wałbrzyskiego górnictwa stał się lokomotywą zmian w tym umęczonym niegdyś mieście, z etykietą bezrobocia i biedaszybów, a z pewnością jest przynajmniej symbolem otwarcia… nowego wizerunku miasta. Pracownia architektoniczna Mirosława Nizio sprawiła, że Stara Kopalnia wróciła do dawnej świetności. Kiedyś pozostawiona na pastwę złomiarzy, teraz za sprawą funduszy unijnych i dofinansowania płynącego z miasta zmieniła się w park edukacyjny, który ma zapewnić pamięć o węglowym dziedzictwie Wałbrzycha.

17.00 Przejazd do bazy w Ludwikowicach Kłodzkich. Trasa wycieczki liczyła 80 km.

18.30 Wieczorem, tradycyjna biesiada przebierana, a tytuł imprezy tym razem brzmiał: „Wszystko na literę B”… i niech blichtr sięgnie po najbardziej oszałamiające inicjatywy, a bankietowi biesiadnicy… bombowo bawią się i balangują, dopóty werwa i butelki nie obwieszczą biedowania ;-)

I tak też było… pojawili się baletnicy kolorytu rozmaitego, Kazimierski Gang Biedronek, barbarzyńcy, Bawarczycy, Braveheart, bies na baby, bestia, burleski, baba agent, biała dama, biskupi, bobasy, Blues Brothers, berety oczywiście moherowe, bandyci, batmani, bramkarze brukarze, Bob budowniczy, kobieta bluszcz i tyle innych rozmaitych postaci… że zawrót głowy był kolorowy.

Pierwszą nagrodę odebrał różowy zespół baletowy z Zagórowa… kreatywność, brawura i zgrabna rewia, dały oszałamiający rezultat. Pozostałe nagrody dostali równie zjawiskowo przygotowani biesiadnicy… całość dała rozbrajający rezultat… w inwencji twórczej weszliśmy o szczebel wyżej.

Zabawę w taktach świetnie prowadzonej oprawy muzycznej DJ Grzegorza zakończyliśmy o 2.30

7.10.2018 niedziela

W południe, dość niechętnie, gdyż pogoda była doskonała, nastąpił rozjazd do domów, czym zakończyliśmy następny sezon motocyklowy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za kreowanie oblicza naszej imprezy, bez Was nie stworzylibyśmy… tak wspaniałej rodziny motocyklowej.

Na koniec jeszcze trochę statystyki: przybyło 114 uczestników, którzy dotarli na spotkanie na 75 motocyklach.

13.10.2018 sobota

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 13 października o godz 14.00, po długiej chorobie, odszedł od nas, nasz wspaniały kolega i motocyklista „Maryjan” – Marian Golański.

18.10.2018 czwartek

Pogrzeb odbył się w czwartek, 18 października 2018r. w rodzinnej miejscowości „Maryjana”, w Świętochłowicach, dzielnica Lipiny, przy zbiegu ul.Chorzowskiej i ul. Dr. Bukowego (Parafia p.w. św. Augustyna w Lipinach: ul. Dr. Bukowego 22, 41-605 Świętochłowice), gdzie na przyległym cmentarzu został pochowany. Aby pożegnać naszego kochanego „Maryjana”, oprócz rodziny przybyła wielka rzesza przyjaciół i kolegów motocyklistów.

W imieniu żony Mariana, jego syna i rodziny zostałem upoważniony do podziękowania wszystkim przybyłym motocyklistom.

Tak naprawdę nie w Ludwikowicach Kłodzkich zakończyliśmy tegoroczny sezon motocyklowy, stało się to dopiero dzisiaj, 18 października, a zbiegł się on z zakończeniem swej ziemskiej podróży przez „Maryjana”, gdzie tak licznie pożegnała go motocyklowa brać.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom naszych kolegów przedstawiamy poniżej krótkie wspominki zdjęciowe z udziałem „Maryjana”, na naszych wspólnych imprezach i wyjazdach na przestrzeni ostatnich 14lat:

Pogrzeb:

Jesteśmy niezwykle zaszczyceni iż dane nam było poznać takiego wspaniałego człowieka, kolegę i wspólnie spędzać w motocyklowym gronie niezapomniane chwile. Dziękujemy Ci „Maryjanku”… wniosłeś w nasze życie wiele uśmiechu i radości… pamięć o Tobie będzie zawsze trwała wśród nas…

Pogrążeni w smutku Wojtek i Wiola

Mamy również przyjemność zaprosić na następną edycję naszych imprez, czyli na: Rozpoczęcia Sezonu Podróżników Motocyklowych „Węgierska Górka 2019”. Odbędzie się w miejscowości Węgierska Górka w dniach 26 ÷ 28 kwietnia 2019r.

Tym razem, po wnikliwej penetracji kilkunastu obiektów, jeszcze podczas minionego sezonu motocyklowego, wybór padł na Ośrodek Wczasowy „Azalia”, przepięknie położony, w malowniczym terenie pośród gór. Ośrodek dysponuje bazą na 120 osób i gwarantuje za rozsądną cenę, przyzwoity standard zakwaterowania oraz warunki do zorganizowania biesiady zlotowej; 34-350 Węgierska Górka ul. Parkowa 3,   http://www.azalia.beskidy.info.pl/ .

Program imprezy i obiekty, które zwiedzimy na trasie wycieczki, przekażemy nieco później, ale już dziś uściślamy temat przebieranek podczas biesiady zlotowej i jest on na literę „P”… i niech przyodziewki przekroczą panoptikum przeszłych poziomów… a pocieszne party przepojone porywami pasji… posiada patent na pogodny profil…

Liczbę uczestników również tym razem ograniczamy do 120 osób, a koszt uczestnictwa w spotkaniu, nadal wynosi 220 zł od osoby. Wstępy do zwiedzanych obiektów i obiad na trasie, jak zwykle nie są wliczone w cenę uczestnictwa.

Wpisowe 220zł, zawierające poczęstunek na powitanie, zakwaterowanie wraz ze śniadaniem, udział w biesiadzie i zlotową koszulkę, należy uiścić do 20 marca 2019r. na konto:

Ilkiewicz Wojciech, CITI BANK Handlowy w Warszawie SA

nr: 77103000190109853999971446 z dopiskiem „Węgierska Górka 2019”

Prosimy również o przesłanie e-mailem na: iwojtekbmw@gmail.com rozmiarów koszulek dotyczących danej wpłaty.

Jeśli ktoś ma dodatkowe pytania, to prosimy o kontakt e-mailowy iwojtekbmw@gmail.com , lub pod nr tel.kom: Wojtek: +48 602 224897 , Wiola +48 882 902100

Pozdrawiamy – Wojtek i Wiola